NCPrepTrack.com . . .North Carolina High School Cross-Country Champions NCPrepTrack.com

North Carolina High School Cross-Country Champions



To Bottom

NCHSAA Boys:
4-A Team | 4-A Indiv | 3-A Team | 3-A Indiv
2-A Team | 2-A Indiv | 1-A Team | 1-A Indiv
NCISAA Boys:
3A Indep.Team | 3A Indep.Indiv | 1A/2A Indep.Team | 1A/2A Indep.Indiv
NCCSA Team | NCCSA Indiv

NCHSAA Girls:
4-A Team | 4-A Indiv | 3-A Team | 3-A Indiv
2-A Team | 2-A Indiv | 1-A Team | 1-A Indiv
NCISAA Girls:
3A Indep.Team | 3A Indep.Indiv | 1A/2A Indep.Team | 1A/2A Indep.Indiv
NCCSA Team | NCCSA Indiv

State Champions - Boys Team - 4-A
2014 
2013 Raleigh Broughton
2012 Raleigh Broughton
2011 Raleigh Broughton
2010 Cary Green Hope
2009 Raleigh Sanderson
2008 Raleigh Broughton
2007 Raleigh Broughton
2006 Chapel Hill
2005 Chapel Hill
2004 Southern Pines Pinecrest
2003 Hope Mills South View
2002 Chapel Hill
2001 North Mecklenburg
2000 North Mecklenburg
1999 Watauga County
1998 Raleigh Leesville Road
1997 Raleigh Leesville Road 
1996 Watauga County 
1995 Raleigh Leesville Road 
1994 Watauga County 
1993 Raleigh Millbrook 
1992 East Mecklenburg 
1991 East Mecklenburg 
1990 East Mecklenburg 
1989 Winston-Salem Mt.Tabor 
1988 Winston-Salem Mt.Tabor 
1987 Fayetteville Pine Forest 
1986 East Mecklenburg
Open Classification:
(Before 1986, all classifications, 1-A through 4-A, ran together)
1985 Fayetteville Pine Forest 
1984 Greensboro Grimsley 
1983 Skyland TC Roberson 
1982 Chapel Hill 
1981 Chapel Hill 
1980 Chapel Hill 
1979 Chapel Hill 
1978 Winston-Salem R.J.Reynolds 
1977 Winston-Salem R.J.Reynolds 
1976 Winston-Salem R.J.Reynolds 
1975 Winston-Salem R.J.Reynolds 
1974 Winston-Salem R.J.Reynolds 
1973 East Mecklenburg 
1972 Fayetteville 71st 
1971 Greensboro Grimsley 
1970 Greensboro Grimsley 
1969 Charlotte Myers Park 
1968 Charlotte Myers Park 
1967 Charlotte Myers Park 
1966 Charlotte Myers Park 
1965 North Mecklenburg 
1964 Hendersonville 
1963 Hendersonville 
1962 Asheville Lee Edwards 
1961 Charlotte Myers Park Team Photo
1960 East Mecklenburg 
1959 Charlotte Myers Park  Photo of Coach Allen
1958 Charlotte Myers Park 
1957 Charlotte Myers Park 
1956 Charlotte Myers Park
Note: Asheville HS was known as Lee H. Edwards High School from 1935-1969.
[To Top | To Bottom]
State Champions - Boys Team - 3-A
2014 
2013 Weddington
2012 Raleigh Cardinal Gibbons
2011 Raleigh Cardinal Gibbons
2010 Chapel Hill
2009 Chapel Hill
2008 Mooresville
2007 Mooresville
2006 Mooresville
2005 Asheville TC Roberson
2004 Asheville TC Roberson
2003 East Chapel Hill
2002 East Chapel Hill
2001 Ragsdale 
2000 Ragsdale
1999 Sun Valley
1998 Sun Valley
1997 Havelock 
1996 Franklin 
1995 Franklin 
1994 Franklin 
1993 Franklin 
1992 Sun Valley 
1991 Franklin 
1990 Sun Valley 
1989 Sun Valley 
1988 Sun Valley 
1987 Sun Valley 
1986 Sun Valley
[To Top | To Bottom]
State Champions - Boys Team - 2-A
2014 
2013 NC School of Science & Math
2012 North Lincoln
2011 North Lincoln
2010 Carrboro
2009 East Lincoln
2008 Black Mountain Owen
2007 Black Mountain Owen
2006 Raleigh Cardinal Gibbons
2005 Black Mountain Owen
2004 Black Mountain Owen
2003 East Davidson
2002 North Henderson
2001 North Henderson 
2000 Surry Central
1999 Salisbury
1998 North Henderson
1997 North Henderson
(2-A and 1-A schools competed together prior to 1997.)
State Champions - Boys Team - 1-A/2-A
1996 North Henderson 
1995 West Henderson 
1994 Murphy 
1993 West Henderson 
1992 Surry Central 
1991 Manteo 
1990 Bunker Hill 
1989 NC Science & Math 
1988 West Stanly 
1987 Monroe 
1986 Salisbury
State Champions - Boys Team - 1-A
2014 
2013 Kernersville Bishop McGuinness
2012 Kernersville Bishop McGuinness
2011 NC School of Science & Math
2010 Robbinsville
2009 Gray Stone Day
2008 Hayesville
2007 East Wilkes
2006 NC School of Science & Math
2005 Hayesville
2004 Surry Central
2003 Surry Central
2002 Surry Central
2001 Surry Central 
2000 South Davidson
1999 Swain County
1998 Swain County
1997 Jordan-Matthews
[To Top | To Bottom]

State Champions - Boys Team - 3A Independent Schools

2014 
2013 Charlotte Providence Day
2012 Charlotte Providence Day
2011 Charlotte Providence Day
2010 Charlotte Providence Day
2009 Durham Academy
2008 Durham Academy
2007 Charlotte Providence Day
2006 Charlotte Providence Day
2005 Charlotte Providence Day
2004 Asheville School
2003 Raleigh Cardinal Gibbons
2002 Raleigh Cardinal Gibbons
2001 Raleigh Cardinal Gibbons 
2000 Raleigh Cardinal Gibbons
1999 Raleigh Cardinal Gibbons
1998 Raleigh Cardinal Gibbons
1997 Raleigh Cardinal Gibbons 
1996 Raleigh Cardinal Gibbons 

Open Classification: (Before 1996, all independent schools
competed as one classification. In 1996, the meet split
into 1A and 2A. In 1999, the meet split into 1A/2A and the
large schools became 3A. In 2000, the boys' meet split into
three classifications: 1A, 2A, 3A and the girls' meet remained
the same: the large schools ran in 3A and the smaller schools
ran in the 1A/2A combined meet.)

1995 Durham Academy 
1994 Durham Academy 
1993 Durham Academy 
1992 Durham Academy 
1991 Durham Academy 
1990 Durham Academy 
1989 Durham Academy 
1988 Durham Academy 
1987 Durham Academy 
1986 Durham Academy 
1985 Durham Academy 
1984 Durham Academy 
1983 Durham Academy 
1982 Northside Christian 
1981 Asheville School 
1980 Durham Academy 
1979 Charlotte Latin 
1978 Asheville School 
1977 Asheville School 
1976 Durham Academy 
1975 Asheville School 
1974 Charlotte Latin
[To Top | To Bottom]
State Champions - Boys Team - 2A Independent Schools
2014 
2013 Raleigh Grace Christian
2012 Raleigh Grace Christian
2011 Raleigh Grace Christian
2010 Asheville Christian

2007: See note under 1A/2A champions
2006 Fayetteville Academy
2005 Carolina Day
2004 O'Neal School
2003 Cape Fear Academy
2002 Fayetteville Christian
2001 Fayetteville Christian
2000 Forsyth Country Day
State Champions - Boys Team - 1A/2A Independent Schools
2009 Fayetteville  Academy 
2008 Cary Christian
2007 Fayetteville Academy
(Note: The NCISAA returned to a combined 1A/2A race in 2007 because of a lack of 1A schools)
1999 Hale Academy
1998 O'Neal School
1997 Hale Academy
1996 Cape Fear
State Champions - Boys Team - 1A Independent Schools
2014 
2013 Hickory Christian
2012 Hickory Christian
2011 Hickory Christian
2010 Wayne Christian

2007: See note under 1A/2A champions
2006 Cresset Christian Academy
2005 Shannon Forest
2004 Shannon Forest
2003 Durham Cresset Christian
2002 Asheville Christian
2001 Cannon School
2000 O'Neal School
[To Top | To Bottom]

State Champions - Boys Team - NCCSA

2014 
2013 Wilson Christian
2012 Alamance Christian
2011 Raleigh Wake Christian
2010 Hickory Christian
2009 Hickory Christian
2008 Hickory Christian
Note: The North Carolina Christian School Association has been around for nearly 40 years and has a membership of nearly 60 schools. The association began sponsoring cross country as a championship sport in 2008. An unofficial state championship was held in 2007. 
[To Top | To Bottom]

State Champions - Boys Individual - 4-A
2014 
2013 Wyatt Maxey          Charlotte Providence
2012 Bakri Abushouk       Cary
2011 Mark Blackmon        West Charlotte
2010 Blake Williams       Northern Durham
2009 Patrick Crawford     East Forsyth
2008 Taylor Gilland       Chapel Hill
2007 Taylor Gilland       Chapel Hill
2006 Taylor Gilland       Chapel Hill
2005 Jack Bolas           Chapel Hill
2004 Sandy Roberts        Raleigh Broughton
2003 Nick Hutchins        Raleigh Millbrook
2002 Matt Debole          Winston-Salem Mt. Tabor
2001 Matt Debole          Winston-Salem Mt. Tabor
2000 Stephen Haas         North Mecklenburg
1999 Ricky Brookshire     Watauga
1998 Bradsher Wilkins     Hillsborough Orange
1997 Bradsher Wilkins     Hillsborough Orange 
1996 Nick Winkel          Rocky Mount 
1995 Buddy Priest         Roxboro Person 
1994 Will Hodges          Watauga  
1993 Joey Farlow          Greensboro Grimsley 
1992 Robert Easter        Charlotte Garinger 
1991 Jason Page           Raleigh Millbrook 
1990 Paul Kinser          Greensboro Page 
1989 Brant Armentrout     Winston-Salem Mt.Tabor 
1988 Patrick Phillips     Watauga 
1987 Vince Howard         Greensboro Page 
1986 Lee Tuttle           North Forsyth Photo
(all classifications were combined prior to 1986) 
1985 Mike Clinebell       Watauga  
1984 Paul Carpenter       Skyland T.C.Roberson 
1983 John Erickson        SE Guilford 
1982 John Erickson        SE Guilford 
1981 Robert Baker         North Iredell More
1980 Ken Dowdle           Charlotte Myers Park 
1979 Tony Leal            Winston-Salem R.J.Reynolds 
1978 Glenn Sparrow        Belmont South Point 
1977 John Clark           Concord 
1976 Billy Lynch          Raleigh Sanderson 
1975 Billy Lynch          Raleigh Sanderson 
1974 Jeff Moody           Pinecrest 
1973 Jeff Moody           Pinecrest 
1972 William Southerland  Henderson Vance 
1971 Tommy Ward           Chapel Hill 
1970 Woody Moss           Charlotte Olympic 
1969 Ben Bailey           Enka Photo
1968 Steve Grathwohl      Charlotte Independence 
1967 Silas Mayfield       Durham Hillside 
1966 Frank Spratt         Chapel Hill 
1965 John Puckett         North Mecklenburg 
1964 Truett Goodwin       Durham 
1963 David Starnes        Hendersonville 
1962 David Starnes        Hendersonville 
1961 Paul Snell           Winston-Salem Northwest
1960 Rocky Soderburg      Charlotte Garinger
1959 Tom Stockton         Charlotte Myers Park Photo
1958 Tom Stockton         Charlotte Myers Park
1957 David Gilmour        Charlotte Myers Park
1956 David Gilmour        Charlotte Myers Park
[To Top | To Bottom]
State Individual Champions - Boys 3-A
2014 
2013 Phillip Hall      Fayetteville Terry Sanford
2012 Tanis Baldwin     East Henderson
2011 Steven Phillips   Raleigh Cardinal Gibbons
2010 Graham Crawford   Burlington Williams
2009 Jake Hurysz       Eastern Alamance
2008 John Harwell      Asheville
2007 Ryan Hill         Hickory 
2006 Ryan Hill         Hickory
2005 Ryan Hill         Hickory
2004 Chris Belfiore    Jacksonville
2003 Jeremy Hyder      Hickory
2002 Jesus Rojas       Harnett Central
2001 Milos Mitric      Asheville
2000 Lance Hall        Ragsdale
1999 Kevin Crosby      Sun Valley
1998 Kevin Crosby      Sun Valley
1997 Jesse Norman      Fuquay-Varina 
1996 Jesse Norman      Fuquay-Varina 
1995 Justin Turner     Winston-Salem Glenn 
1994 Chan Pons         Franklin 
1993 Eli Huge          Franklin 
1992 Bryan Zmijewski   Sun Valley 
1991 Bryan Zmijewski   Sun Valley 
1990 Eric Pragle       North Buncombe 
1989 Chris Edwards     NW Cabarrus 
1988 Chris Edwards     NW Cabarrus 
1987 Chris Griggs      Eastern Guilford 
1986 David Honea       Enka
State Individual Champions - Boys 2-A
2014 
2013 Corbin Boyles     Maiden
2012 A.J. Tucker       Hillsborough Cedar Ridge
2011 A.J. Tucker       Hillsborough Cedar Ridge
2010 Eric Williams     Pittsboro Northwood
2009 Chase Miller      Wilkes Central
2008 Daniel Yeakley    West Stanly
2007 Josey Weaver      Madison 
2006 Sean Sewell       Raleigh Cardinal Gibbons
2005 Miguel Ocampo     Surry Central
2004 Taylor Adams      Pittsboro Northwood
2003 Daniel Slaydon    Reidsville
2002 Preston Holman    Ashe County
2001 Adam Lindsey      Reidsville 
2000 John Henderson    North Henderson
1999 David Bost        Salisbury
1998 Shiloh Mielke     North Henderson
1997 Shiloh Mielke     North Henderson
(2-A and 1-A schools competed together prior to 1997.)
State Individual Champions - Boys 1-A/2-A
1996 Aaron Keller      North Henderson 
1995 Jonathan Thacker  Mountain Heritage 
1994 Bill Jackson      SW Guilford 
1993 Bill Jackson      SW Guilford 
1992 Tommy Trehern     Swain County 
1991 Tommy Trehern     Swain County 
1990 Tommy Trehern     Swain County 
1989 Jason Bryant      Surry Central 
1988 Chad Daniels      Clayton 
1987 John Kaneer       Bunker Hill 
1986 Chad Blair        Lejeune
State Individual Champions - Boys 1-A
2014 
2013 Zach Boone        Mitchell
2012 Dylan Johnson     Hayesville
2011 Stephen Mulherin  NC Science & Math
2010 Matus Kriska      Mount Airy
2009 Matus Kriska      Mount Airy
2008 Eric Blackburn    East Wilkes
2007 Daniel Kimmel     NC Science & Math 
2006 Kyle Ingram       Hayesville
2005 Sam Brinson       South Stokes
2004 Miguel Ocampo     Surry Central
2003 Neil Waldron      Polk County
2002 Eric Martinez     Surry Central
2001 Matt Owen         Rosman 
2000 Clarence Kinley   South Davidson
1999 Erik Perkins      Swain County
1998 Erik Perkins      Swain County
1997 Erik Perkins      Swain County
[To Top | To Bottom]
State Individual Champions - 3A Independent Schools - Boys
2014 
2013 Ben Huffman       Charlotte Providence Day
2012 Ben Huffman       Charlotte Providence Day
2011 Thomas Graham     Cary Academy
2010 Thomas Graham     Cary Academy
2009 Thomas Graham     Cary Academy
2008 Thomas Graham     Cary Academy
2007 Rett English      Arden Christ School 
2006 Rett English      Arden Christ School
2005 Lewis Woodard     Charlotte Providence Day
2004 Lewis Woodard     Charlotte Providence Day
2003 Fredy Torres      Raleigh Cardinal Gibbons
2002 Fredy Torres      Raleigh Cardinal Gibbons
2001 Fredy Torres      Raleigh Cardinal Gibbons
2000 Chris Elder       Raleigh Cardinal Gibbons 
1999 Kevin Demir       Raleigh Cardinal Gibbons
1998 Nick Mangum       Raleigh Cardinal Gibbons
1997 David Patterson   Raleigh Cardinal Gibbons 
1996 David Patterson   Raleigh Cardinal Gibbons 

Open Classification: (Before 1996, all independent schools
competed as one classification. In 1996, the meet split
into 1A and 2A. In 1999, the meet split into 1A/2A and the
large schools became 3A. In 2000, the boys' meet split into
three classifications: 1A, 2A, 3A and the girls' meet remained
the same: the large schools ran in 3A and the smaller schools
ran in the 1A/2A combined meet.)

1995 David Patterson   Raleigh Cardinal Gibbons 
1994 Jeremy Moore      Durham Academy 
1993 David Bell        Asheville School 
1992 Eric Stamm        Durham Academy 
1991 Marshall Moore    Durham Academy 
1990 Marshall Moore    Durham Academy 
1989 John Crumbliss    Durham Academy 
1988 Conrad Hall       Durham Academy 
1987 Alan Brown        Asheville School 
1986 Andy Taylor       Christ School 
1985 John Hull         Durham Academy 
1984 Walter Haldeman   Greensboro Day 
1983 Walter Haldeman   Greensboro Day 
1982 Matt Shepherd     Christ School 
1981 Paul Maxwell      Durham Academy 
1980 Paul Maxwell      Durham Academy 
1979 Angus McBryde     Charlotte Latin 
1978 Chris Holroyd     Asheville School 
1977 Colley Bell       Christ School 
1976 Bob Crawford      Asheville School 
1975 David Spach       Durham Academy 
1974 Jon Michael       Charlotte Latin
[To Top | To Bottom]

State Individual Champions - 2A Independent Schools - Boys

2014 
2013 Alex Dolwick      Raleigh Grace Christian
2012 Trevor Sleight    Carolina Day
2011 Trevor Sleight    Carolina Day
2010 Scott Morgan      Calvary Baptist

2007: See Note under 1A/2A Champions
2006 Davis Graham      Carolina Day
2005 Davis Graham      Carolina Day
2004 Jeff Heinzl       Westminster Catawba
2003 Jeff Heinzl       Westminster Catawba
2002 Mark Maddox       Carolina Day 
2001 Mark Maddox       Carolina Day
2000 Dylan Gehrken     Asheville School
State Individual Champions - 1A/2A Independent Schools - Boys
 
2009 Scott Morgan      Calvary Baptist
2008 Bobby Mintz       Cary Christian
2007 David Graham      Carolina Day
(Note: The NCISAA returned to a combined 1A/2A race in 2007 because of a lack of 1A schools)
1999 James Baley       Carolina Day
1998 James Baley       Carolina Day
1997 Jimmy Harris      Hale Academy
1996 Josh Finch        O'Neal School
State Individual Champions - 1A Independent Schools - Boys
2014 
2013 Connor Jones      Wayne Christian
2012 Connor Jones      Wayne Christian
2011 Connor Jones      Wayne Christian
2010 Garret Conover    Shannon Forest
[To Top | To Bottom]

State Individual Champions - NCCSA - Boys

2014 
2013 Noah Russ          Alamance Christian
2012 Brenden Sherrill   Tri-City Christian
2011 Tanner Thomas      Ramseur Faith Christian
2010 Tanner Thomas      Ramseur Faith Christian
2009 Benjamin Lowry     Hickory Christian
2008 Benjamin Lowry     Hickory Christian

State Individual Champions - 1A Independent Schools - Boys
2007: See Note under 1A/2A Champions
2006 Beau Guidry       Cresset Christian
2005 Joe Sell          Shannon Forest
2004 Ben Little        Gaston Day
2003 Ben Little        Gaston Day
2002 John Sell         Shannon Forest
2001 John Sell         Shannon Forest
2000 Jonathan Thompson O'Neal School
[To Top | To Bottom]

State Champions - Girls Team - 4-A

2014 
2013 Cary Green Hope
2012 Cary Green Hope
2011 Cary Green Hope
2010 Cary Green Hope
2009 Cary Green Hope
2008 East Chapel Hill
2007 Chapel Hill 
2006 Chapel Hill
2005 Chapel Hill
2004 Charlotte Providence
2003 Charlotte Providence
2002 Winston-Salem Mt. Tabor
2001 Winston-Salem Mt. Tabor
2000 Eastern Wayne
1999 Southeast Raleigh
1998 Raleigh Leesville Road
1997 Cary 
1996 West Forsyth 
1995 Watauga County 
1994 West Forsyth 
1993 Charlotte Providence 
1992 Watauga County 
1991 Charlotte Providence 
1990 Watauga County 
1989 Greensboro Grimsley 
1988 Greensboro Grimsley 
1987 Chapel Hill 
1986 Greensboro Grimsley
Open Classification:
(Before 1986 all classifications, 1-A through 4-A, ran together)
1985 Watauga 
1984 Chapel Hill 
1983 Chapel Hill 
1982 East Mecklenburg 
1981 Chapel Hill 
1980 Chapel Hill 
Girls State Championships in cross-country began in 1980
State Champions - Girls Team - 3-A
2014 
2013 Raleigh Cardinal Gibbons
2012 Raleigh Cardinal Gibbons
2011 Raleigh Cardinal Gibbons
2010 Raleigh Cardinal Gibbons
2009 Chapel Hill
2008 Asheville TC Roberson
2007 Asheville TC Roberson
2006 Asheville TC Roberson
2005 Asheville TC Roberson
2004 Asheville TC Roberson
2003 Weddington
2002 Asheville TC Roberson
2001 Eastern Wayne
2000 Asheville TC Roberson
1999 Asheville TC Roberson
1998 Asheville TC Roberson
1997 Asheville TC Roberson 
1996 Fuquay-Varina 
1995 Franklin 
1994 Franklin 
1993 Franklin 
1992 Franklin 
1991 Northwest Cabarrus 
1990 Northwest Cabarrus 
1989 Sun Valley 
1988 Washington 
1987 Washington 
1986 Asheville TC Roberson
[To Top | To Bottom]
State Champions - Girls Team - 2-A
2014 
2013 East Lincoln
2012 Carrboro
2011 Carrboro
2010 Carrboro
2009 Carrboro
2008 Raleigh Cardinal Gibbons
2007 Raleigh Cardinal Gibbons 
2006 Raleigh Cardinal Gibbons
2005 Raleigh Cardinal Gibbons
2004 Charlotte Catholic
2003 Charlotte Catholic
2002 Charlotte Catholic
2001 Brevard 
2000 North Henderson
1999 Brevard
1998 Owen
1997 North Henderson
(2-A and 1-A schools competed together prior to 1997.)
State Champions - Girls Team - 1-A/2-A
1996 Murphy 
1995 Murphy 
1994 Murphy 
1993 West Henderson 
1992 Polk County 
1991 Murphy 
1990 Murphy 
1989 Lejeune 
1988 Lejeune 
1987 East Davidson 
1986 Monroe
State Champions - Girls Team - 1-A
2014 
2013 Kernersville Bishop McGuinness
2012 Kernersville Bishop McGuinness
2011 Lake Norman Charter
2010 Hendersonville
2009 Robbinsville
2008 Kernersville Bishop McGuinness
2007 Topsail 
2006 Hayesville
2005 Hayesville
2004 Hayesville
2003 Hayesville
2002 Hendersonville
2001 Hendersonville 
2000 Murphy
1999 Hayesville
1998 Murphy
1997 Murphy
[To Top | To Bottom]
State Champions - Girls Team - 3A Independent Schools
2014 
2013 Charlotte Providence Day
2012 Cary Academy
2011 Raleigh Ravenscroft
2010 Charlotte Latin
2009 Charlotte Latin
2008 Charlotte Latin
2007 Charlotte Latin 
2006 Forsyth Country Day
2005 Cary Academy
2004 Raleigh Cardinal Gibbons
2003 Charlotte Providence Day
2002 Raleigh Cardinal Gibbons
2001 Raleigh Cardinal Gibbons 
2000 Raleigh Cardinal Gibbons
1999 Raleigh Cardinal Gibbons
1998 Charlotte Providence Day
1997 Charlotte Providence Day 
1996 Durham Academy 

Open Classification: (Before 1996, all independent schools
competed as one classification. In 1996, the meet split
into 1A and 2A. In 1999, the meet split into 1A/2A and the
large schools became 3A. In 2000, the boys' meet split into
three classifications: 1A, 2A, 3A and the girls' meet remained
the same: the large schools ran in 3A and the smaller schools
ran in the 1A/2A combined meet.)

1995 Raleigh Ravenscroft 
1994 Carolina Day 
1993 Charlotte Christian 
1992 Forsyth Country Day 
1991 Durham Academy 
1990 Charlotte Christian 
1989 Durham Academy 
1988 Durham Academy 
1987 Durham Academy 
1986 Forsyth Country Day 
1985 Greensboro Day 
1984 Durham Academy
[To Top | To Bottom]
State Champions - Girls Team - 2A Independent Schools
2014 
2013 Asheville Christian
2012 Asheville Christian
2011 Cary Christian

2007: See Note under 1A/2A Champions
2006 Carolina Day
2005 Cannon School
State Champions - Girls Team - 1A Independent Schools
2014 
2013 Hickory Christian
2012 Hickory Christian
2011 Trinity Sch of Durham

2007: See Note under 1A/2A Champions
2006 Shannon Forest
2005 Shannon Forest
State Champions - Girls Team - 1A/2A Independent Schools
2010 Cary Christian
2009 Cary Christian
2008 Asheville Christian Academy
2007 Fayetteville Academy
(Note: The NCISAA returned to a combined 1A/2A race in 2007 because of a lack of 1A schools)
2004 St. David's
2003 Carolina Day
2002 Carolina Day
2001 Carolina Day
2000 Carolina Day 
1999 Carolina Day
1998 Carolina Day
1997 Carolina Day
1996 Carolina Day
[To Top | To Bottom]
State Champions - Girls Team - NCCSA
2014 
2013 Wilson Christian
2012 Wilson Christian
2011 Raleigh Wake Christian
2010 Raleigh Wake Christian
2009 Raleigh Wake Christian
2008 Raleigh Wake Christian

Note: The North Carolina Christian School Association has been around for nearly 40 years and has a membership of nearly 60 schools. The association began sponsoring cross country as a championship sport in 2008. An unofficial state championship was held in 2007. 
[To Top | To Bottom]

State Individual Champions - Girls 4-A

2014 
2013 Kayla Montgomery   Winston-Salem Mount Tabor
2012 Megan Sullivan     Raleigh Broughton
2011 Samantha George    Raleigh Millbrook
2010 Darby Middlebrook  Watauga
2009 Laura Hoer         Asheville TC Roberson
2008 Kimberly Spano     North Mecklenburg 
2007 Kimberly Spano     North Mecklenburg 
2006 Kimberly Spano     North Mecklenburg
2005 Callan Fike        Raleigh Athens Drive
2004 Lindsey Nadolski   Chapel Hill
2003 Katherine Merrill  Durham Jordan 
2002 Katherine Merrill  Durham Jordan
2001 Carly Matthews     Winston-Salem Mount Tabor
2000 Ginger Wheeler     Winston-Salem Mount Tabor
1999 Casey McGraw       Morganton Freedom
1998 Alisha Little      East Burke
1997 Julie Wilhelm      Wilmington Hoggard 
1996 Whitney Weber      West Forsyth 
1995 Angie Morey        Chapel Hill 
1994 Addie Bower        Watauga County 
1993 Frances Warner     Fayetteville Smith 
1992 Ami Herrman        Charlotte Providence 
1991 Ami Herrman        Charlotte Providence 
1990 Tammie Carpenter   Smithfield-Selma 
1989 Tammie Carpenter   Smithfield-Selma 
1988 Silica Johnson     Greensboro Grimsley 
1987 Cessy Hudson       East Burke 
1986 Jamie Newnam       Chapel Hill
Open Classification:
(Before 1986 all classifications, 1-A through 4-A, ran together)
 
1985 Tomika Whitten     West Forsyth 
1984 Tomika Whitten     West Forsyth 
1983 Beth Ruggles       East Burke update
1982 Kathy Ormsby       Richmond County 
1981 Karen Dunn         Garner 
1980 Charlotte McCall   McDowell County 
Girls State Championships in cross-country began in 1980
State Individual Champions - Girls 3-A
2014 
2013 Mary Grace Doggett  Raleigh Cardinal Gibbons
2012 Mary Grace Doggett  Raleigh Cardinal Gibbons
2011 Blake Dodge         West Carteret
2010 Sarah Rapp          Raleigh Cardinal Gibbons
2009 Sarah Rapp          Raleigh Cardinal Gibbons
2008 Keyetta Iyevbele    Charlotte Olympic
2007 Lindsey Ester       Burlington Williams 
2006 Caroline Kirby      Skyland T.C. Roberson
2005 Caroline Kirby      Skyland T.C. Roberson
2004 Monique Jones       Northwest Cabarrus
2003 Claire Duval        Skyland T.C. Roberson
2002 Maggie Kovach       Skyland T.C. Roberson
2001 Jessica Collins     Eastern Wayne
2000 Alicia Valtin       Western Harnett
1999 Alicia Valtin       Western Harnett
1998 Erin Kelley         Skyland T.C.Roberson
1997 Sarah-Vance Goodman Skyland T.C.Roberson 
1996 Sarah-Vance Goodman Skyland T.C.Roberson 
1995 Erin Musson         Wilkes-Central 
1994 Mandy Becker        Fuquay-Varina 
1993 Tammy Duckett       Enka 
1992 Rebekah Frick       East Rowan 
1991 Suzanne Black       Sun Valley 
1990 Ami Knox            West Henderson 
1989 Suzanne Black       Sun Valley 
1988 Robin Land          Wilkes Central 
1987 Janet Osada         Skyland T.C.Roberson 
1986 Francine Dumas      Skyland T.C.Roberson
[To Top | To Bottom]
State Individual Champions - Girls 2-A
2014 
2013 Maysa Araba        Carrboro
2012 Grace Morken       Carrboro
2011 Grace Morken       Carrboro
2010 Grace Morken       Carrboro
2009 Catie Byrd         North Henderson
2008 Sarah Rapp         Raleigh Cardinal Gibbons
2007 Heather Beichner   Raleigh Cardinal Gibbons
2006 Heather Beichner   Raleigh Cardinal Gibbons
2005 Tria Metzler       Bunn
2004 Lindsey Groce      Wilkes Central
2003 Leigh Ann Taylor   Monroe
2002 Leigh Ann Taylor   Monroe
2001 Jessica Durrant    North Henderson
2000 Heidi Sloop        West Wilkes
1999 Heidi Sloop        West Wilkes
1998 Diana Henderson    North Henderson
1997 Macy Little        Brevard
(2-A and 1-A schools competed together prior to 1997.)
State Individual Champions - Girls 1-A/2-A
1996 Jennifer Dimsdale  Polk County 
1995 Julie Stackhouse   Hayesville 
1994 Kristy Whitaker    Murphy 
1993 Amy Knox           West Henderson 
1992 Karen Godlock      Polk County 
1991 Karen Godlock      Polk County 
1990 Karen Godlock      Polk County 
1989 Julie Barba        Lejeune 
1988 Erin Smyth         Lejeune 
1987 Heather Lenglade   Ledford 
1986 Heather Lenglade   Ledford
State Individual Champions - Girls 1-A
2014 
2013 Malia Ellington    Community School of Davidson
2012 Sophia Bhalla      Lincoln Charter
2011 Kirsten Parries    Mount Airy
2010 Carol Blankenship  East Wilkes
2009 Carol Blankenship  East Wilkes
2008 Faith Trammell     Robbinsville
2007 Zatha Loewen       Topsail
2006 Zatha Loewen       Topsail
2005 Elisabeth Elliott  Polk County
2004 Elisabeth Elliott  Polk County
2003 Kala Robertson     Surry Central
2002 Kasey Smith        South Stokes
2001 Kasey Smith        South Stokes
2000 Erika Schneble     Hendersonville
1999 Ariel Glassman     Hendersonville
1998 Jennifer Dimsdale  Polk County
1997 Jennifer Dimsdale  Polk County
State Individual Champions - 3A Independent Schools - Girls
2014 
2013 Eliza Dekker          Durham Academy
2012 Eliza Dekker          Durham Academy
2011 Eliza Dekker          Durham Academy
2010 Haylee Dawe           Charlotte Latin
2009 Wesley Frazier        Raleigh Ravenscroft
2008 Adrianne Soo          Durham Academy
2007 Adrianne Soo          Durham Academy
2006 Adrianne Soo          Durham Academy
2005 Sarah Cline           Charlotte Country Day
2004 Elizabeth Bruce       Forsyth Country Day
2003 Elizabeth Bruce       Forsyth Country Day
2002 Lauren Holesh         Raleigh Cardinal Gibbons
2001 Mary Nitz             Bishop McGuinness
2000 Kim Kingston          Raleigh Cardinal Gibbons
1999 Elyse Kopecky         Charlotte Providence Day
1998 Jenny Box             Charlotte Country Day
1997 Jenny Box             Charlotte Country Day 
1996 Elizabeth Kruel-Starr Raleigh Ravenscroft 

Open Classification: (Before 1996, all independent schools
competed as one classification. In 1996, the meet split
into 1A and 2A. In 1999, the meet split into 1A/2A and the
large schools became 3A. In 2000, the boys' meet split into
three classifications: 1A, 2A, 3A and the girls' meet remained
the same: the large schools ran in 3A and the smaller schools
ran in the 1A/2A combined meet.)

1995 Anne Newell           Raleigh Ravenscroft 
1994 Ayron Dubinsky        Charlotte Providence Day 
1993 Millie Long           Durham Academy 
1992 Blake Phillips        Forsyth Country Day 
1991 Blake Phillips        Forsyth Country Day 
1990 Abby Reeder           Charlotte Christian 
1989 Christy Hood          Charlotte Latin 
1988 Jennifer Reeder       Charlotte Christian 
1987 Jennifer Reeder       Charlotte Christian 
1986 Piper Lesesne         Asheville School 
1985 Piper Lesesne         Asheville School 
1984 Piper Lesesne         Asheville School 
[To Top | To Bottom]

State Individual Champions - 2A Independent Schools - Girls

2014 
2013 Ralene Kwiatkowski    Carolina Day
2012 Melissa Zammitti      Davidson Day School
2011 Aundrea Holmes        Cary Christian

2007: See Note under 1A/2A Champions
2006 Marley Burns          Asheville Carolina Day
2005 Chrystal Haire        Rock Hill (SC) Westminster Catawba
State Individual Champions - 1A Independent Schools - Girls
2007: See Note under 1A/2A Champions
2006 Catherine Funk        Shannon Forest
2005 Mary Kathryn Preble   Matthews Covenant Day School
State Individual Champions - 1A Independent Schools - Girls
2014 
2013 Kayla Holder          Kerr-Vance Academy
2012 Lake Hoard            The Epiphany School
2011 Anna Cheek            Burlington Christian Acad.
State Individual Champions - 1A/2A Independent Schools - Girls
2010 Whitney Thornburg     Asheville Christian
2009 Caitlin Selle         Rock Hill (SC) Westminister Catawba
2008 Taylor Dunn           Caldwell Academy
2007 Bethany Spano         Huntersville SouthLake Christian 
(Note: The NCISAA returned to a combined 1A/2A race in 2007 because of a lack of 1A schools)
2004 Chrystal Haire        Rock Hill (SC) Westminster Catawba
2003 Brenna Burns          Asheville Carolina Day
2002 Taylor Barr           Asheville Carolina Day
2001 Laura Stanley         Asheville Carolina Day
2000 Laura Stanley         Asheville Carolina Day
1999 Laura Stanley         Asheville Carolina Day
1998 Danielle Deines       Asheville Carolina Day
1997 Danielle Deines       Asheville Carolina Day
1996 Danielle Deines       Asheville Carolina Day
[To Top | To Bottom]

State Individual Champions - NCCSA - Girls

2014 
2013 Ashley Avelino     Ramseur Faith Christian
2012 Ashley Avelino     Ramseur Faith Christian
2011 Sally Hart         Raleigh Wake Christian
2010 Bailey Hathaway    Raleigh Wake Christian
2009 Bailey Hathaway    Raleigh Wake Christian
2008 Bailey Hathaway    Raleigh Wake Christian
To Top | Main Menu

State Cross-Country Meets:
'56 | '57 | '58 | '59
'60 | '61 | '62 | '63 | '64 | '65 | '66 | '67 | '68 | '69
'70 | '71 | '72 | '73 | '74 | '75 | '76 | '77 | '78 | '79
'80 | '81 | '82 | '83 | '84 | '85 | '86 | '87 | '88 | '89
'90 | '91 | '92 | '93 | '94 | '95 | '96 | '97 | '98 | '99
'00 | '01 | '02 | '03 | '04 | '05 | '06 | '07 | '08 | '09
'10 | '11 | '12 | '13

NCHSAA State Meet 3-Peats

History: Foot Locker South Regional

History: Wendy's Invitational

Entire season's Cross Country Results and Photos:
1965 | 1967
1974 | 1977 | 1978
1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989
1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999
2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009
2010 | 2011 | 2012 | 2013

Conference Champions

Map of Beeson Park
Map of Tanglewood Course

Top Tanglewood 100 All-Time

McAlpine Top 100 Performers All-Time:   Boys | Girls

McAlpine Top 100 NC Performers All-Time:   Boys | Girls

McAlpine Top 100 in State Meet All-Time:   Boys | Girls

WakeMed All-Time Top 100 Lists:   Boys/Girls Top 100

Hagan-Stone Top 100:   Boys | Girls

Favorite All-Time
Cross-Country Photos

Track Champions:
Boys 4-A | Boys 3-A | Boys 2-A & 1-A
Girls 4-A | Girls 3-A | Girls 2-A & 1-A
NC HS Team Track Champions | NC Independent Schools Track Champions

NC HS State Track Meet Records | NC Independent Schools State Track Meet Records
All-Time Top 25

Indoor State Champions | Indoor Records



NCPrepTrack.com